CatDialeg
CatDialeg
CatDialeg
CatDialeg
Espanya, dels països amb més desigualtats del primer món Espanya, dels països amb més desigualtats del primer món

Espanya, dels països amb més desigualtats del primer món

D’una llista de països desenvolupats només Portugal, Itàlia i Grècia superen a Espanya en la desigualtat interna de les seves fronteres
SocietatZPortada DerechaZResto 5 January, 2016 Núria Vilellas Camps 2
5 / 5 (1 votes)

Inici » Historic » Espanya, dels països amb més desigualtats del primer món

Cada vegada hi ha més desigualtat al món entre països, els rics són més rics i els pobres més pobres. Però encara que sembli mentida, entre els països més rics i desenvolupats també comença a incrementar-se la diferència, segons mesuren els indicadors de desigualtats. Alguns d’aquests són el coeficient de Gini, que s’encarrega de mesurar el desequilibri salarial dins d’un mateix territori, i d’altres són indicadors sobre la inserció laboral, sobre l’estat de salut dels habitants de cada país o sobre l’accés a internet.

Un informe de Morgan Stanley, entitat financera dels Estats Units, indica les principals desigualtats de 20 dels principals estats punters del món, entre els quals, també hi apareix Espanya. Segons el rànquing, l’Estat espanyol és el quart amb major indicador de desigualtat, en termes generals.

TAULA: índex de desigualtat en els països desenvolupats (2015)

PaísIndicador de desigualtatCoeficient de GiniDispersió salarialInclusió en el lloc de treballEstat de salutAccés digital
Portugal1441043
Itàlia27101181
Grècia33614142
Espanya4694165
Estats Units51119614
Alemanya61358511
Austràlia78113139
Àustria81681327
Irlanda911142176
Canadà109771513
Polònia1112185124
Gran Bretanya1223201116
Japó1352112015
França1410126198
Suïssa1514169812
Bèlgica16181916110
Països Baixos17151312919
Finlàndia18191517317
Suècia19171715718
Noruega202020181020

Si sumem les puntuacions de tots els indicadors, veurem que a Espanya només el superen Portugal, Itàlia i Grècia, i que per darrere té els Estats Units. Exceptuant l’estat de salut (16) i la dispersió salarial (9), Espanya es troba en les primeres posicions de tots els nivells, especialment els referents a la inserció laboral.

La mitja jornada, els ninis i l’atur, els grans maldecaps d’Espanya

Per exemple, Espanya és el segon país de la llista que té un alt percentatge de persones que treballen a mitja jornada en contra de la seva voluntat (perquè voldrien treballar a jornada completa), el 5,8%, només per darrere d’Itàlia, 6,6%. A Noruega, per exemple, és el país on hi ha més igualtat en aquest sentit, amb només l’1%.

Espanya té un percentatge molt elevat de ninis i de graduats de secundària a l'atur.

Espanya té un percentatge molt elevat de ninis i de graduats de secundària a l’atur.

Un altre dels indicadors mostra que Espanya (23%) torna a ser el segon país on hi ha més graduats en educació secundària que es troben a l’atur, només per darrere de Grècia (26,3%). Noruega repeteix essent el territori més equilibrat, on només el 3,6% de la seva població es troba en aquesta situació. També el país hel·lènic és l’únic que supera l’Estat espanyol en taxa de ninis, ja que el 26,8% dels joves d’Espanya d’entre 16 i 24 anys ni estudien ni treballen. El contrari passa al Japó, on només el 7,2% dels joves no tenen res a fer.

La dispersió salarial és l’indicador de més desequilibri del país

Un dels barems més controlats i que no deixen ben parat a Espanya és la dispersió salarial. Aquesta dispersió és la diferència de sous entre la gent que més guanya i la que menys dins d’un mateix país. No és sorpresa que els Estats Units, un país amb tanta diversitat i cultures, sigui el que encapçala la llista; sí que sorprèn que la Gran Bretanya aparegui en segona posició, però molesta veure com Espanya apareix, altre cop, en tercer lloc.

Amb un coeficient de Gini de 34 (a EUA és de 40, i a Noruega de 25), les dades que presenta el nostre país són preocupants. El creixement del salari real és pràcticament inapreciable, només del 0,4% (el setè amb menys creixement); i existeix una dispersió en els beneficis de 3,1%, per sobre de la mitjana d’aquests països. Cal dir que presenta una diferència en la bretxa salarial entre homes i dones de tan sols el 9%, i això vol dir que només Bèlgica, Noruega i Grècia tenen millors xifres.

Núria Vilellas Camps

Periodista des de nena, sempre preguntant absolutament per tot. Amant de l’escriptura en tots els seus àmbits. Membre fundacional de la revista digital Microcosmos i actual tresorera. Redactora de Catdiàleg i col·laboradora en mitjans radiofònics. “L’ètica ha d’acompanyar sempre el periodisme, com el brunzit al borinot”, Gabriel García Márquez.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Ús de cookies

    Aquest lloc web utilitza cookies perquè vostè tingui la millor experiència d'usuari. Si continua navegant està donant el seu consentiment per a l'acceptació de les esmentades cookies i l'acceptació de la nostra política de cookies, punxi l'enllaç per a major informació. ACEPTAR

    Aviso de cookies