CatDialeg
CatDialeg
CatDialeg
CatDialeg
El que ningú diu sobre la violència de gènere: més nombrosa al països nòrdics que a Espanya El que ningú diu sobre la violència de gènere: més nombrosa al països nòrdics que a Espanya

El que ningú diu sobre la violència de gènere: més nombrosa al països nòrdics que a Espanya

Bèlgica i Finlàndia, entre d’altres, presenten més violència masclista tot i ser països on hi ha més igualtat entre home i dona
SocietatZPortada IzquierdaZResto 18 agosto, 2015 Lluís Llaquet 5
5 / 5 (1 votos)

Inici » Historic » El que ningú diu sobre la violència de gènere: més nombrosa al països nòrdics que a Espanya

Les notícies sobre violència de gènere han suscitat estupor aquest estiu. Els telediaris, les ràdios i els rotatius van plens d’uns casos que tornen a crear una alarma social que es pensava cosa del passat. Però hi ha unes dades que no es coneixen, que mai es publiquen i que, semblen mostrar que moltes creences sobre la violència masclista podrien no ésser del tot certes.

Qui té més violència de gènere Finlàndia o Espanya?

La resposta a aquesta pregunta sembla fàcil. Tenint en compte que Finlàndia és un país més desenvolupat pel que fa a la diferència entre homes i dones, tothom posaria la mà al foc en favor del país nòrdic. En aquest cas, la realitat supera la ficció i l’imaginari col·lectiu. A Finlàndia hi ha més assassinats de dones a mans de les seves parelles i ex parelles que a Espanya. De fet, la diferència és substancial i és que a aquest país hi ha més del doble. Si a l’Estat hi ha 0,63 morts per cada 10.000 habitants, a Finlàndia hi ha 1,72.

Homicidis per països

Estat ( any 2013)Homicidi per 10.000 habitantsPercentatge de dones afectades per la violencia de gènereCoeficient de síntesi
Espanya0,6334,321,61
Alemaya0,704732.9
Frància1,2037,945,48
Itàlia0,8130,024,3
Japó0,2952,915,34
Bèlgica1,7643,476,38
Suïssa0,7350,036,5
Dinamarca0,753425,5
Austria0,7140,028,4
Finlàndia1,7246,079,12
Grècia1,376,69,04
Irlanda1,1113,1314,44
Mèxic18,9910,7203,19
HolandaO,74 3525,9
Noruega0,9246,843,05
Polònia0,7826,820,90
Suècia0,9231,929,35

Font DatosMacro. Elaboració pròpia

De fet, pel que fa al rànquing en violència de gènere, a Europa el lideren Bèlgica i Finlàndia, tant en termes de mortalitat, com tenint en compte les dones afectades per delictes relacionats amb el maltractament.

Rànquing de països amb més violència contra la dona:

PosicióEstatPercentatge de dones afectades per la violencia de gènereCoeficient de síntesiRanking brecha de genero
1Suïssa5036,511
2Finlàndia4679,122
3Noruega46,843,053
4Bèlgica43,476,3810
5Austria4028,436

 

D’altra banda, els països on el tema és menys greu són Grècia, Irlanda, Polònia, Itàlia i Espanya. Uns països on, a més a més, (excepte Irlanda) la bretxa de gènere és major que els dels països amb més violència abans esmentats).

Rànquing de països amb menys violència contra la dona:

PosicióEstatPercentatge de dones afectades per la violencia de gènereCoeficient de síntesiRanking brecha de genero
1Grècia6,69,0491
2Irlanda13,1314,448
3Polònia26,820,9057
4Itàlia3024,369
5Espanya34,321,2629

 

Lluís Llaquet

Periodista vocacional. Redactor a Catdiàleg, CM de l'associació Cat Jove i del Club de Lideratge Jove. Bloguer i col·laborador a altres mitjans. "El periodisme és el millor ofici del món" Gabriel García Màrquez "La premsa és l'artilleria de la llibertat." H.D. Genscher Contacte: lluisllaquet@catdialeg.cat Twitter: @llaquetm

    Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

    Ús de cookies

    Aquest lloc web utilitza cookies perquè vostè tingui la millor experiència d'usuari. Si continua navegant està donant el seu consentiment per a l'acceptació de les esmentades cookies i l'acceptació de la nostra política de cookies, punxi l'enllaç per a major informació. ACEPTAR

    Aviso de cookies