CatDialeg
CatDialeg
CatDialeg
CatDialeg
Districtes en crisi: locals de comerços buits Districtes en crisi: locals de comerços buits

Districtes en crisi: locals de comerços buits

Un informe de l’Ajuntament de Barcelona indica que Horta-Guinardó és el districte de Barcelona on el percentatge de negocis tancats és més alt, mentre que Ciutat Vella és tot el contrari
SocietatZPortada IzquierdaZResto 25 January, 2016 Núria Vilellas Camps 0
5 / 5 (1 votes)

Inici » Historic » Districtes en crisi: locals de comerços buits

A les portes de la crisi econòmica ja es podia olorar que alguna cosa estava a punt de canviar. Passejant pels carrers de la ciutat, un indicador infal·lible per apreciar que la crisi arribaria aviat era que molts comerços tenien abaixades les persianes i els presidia un cartell amb el títol de “tancat”, “es lloga”, o “edifici en venda”. D’això ja fa uns quants anys, i tot i que en els últims temps sembla que el panorama comença a canviar, encara hi ha zones on els comerços continuen patint aquesta situació.

Segons un cens de l’Ajuntament de Barcelona, el 16% de les 67.000 botigues de la ciutat (xifra resultant de la suma de botigues i taxis) estaven buides el 2014, és a dir, 10.593 comerços de planta baixa no estaven en funcionament. Quins són però, els districtes que es troben en una crisi més profunda dels comerços?

Horta-Guinardó sembla que és el districte més deprimit, ja que de les 4.121 botigues que té, 1.482 estan tancades, fet que suposa el 36% del total dels locals destinats al comerç. El segueixen Sant Andreu i Nou Barris. Aquestes tres zones, juntament amb Les Corts i Sants-Montjuïc es consideren els districtes amb menys comerços, degut, entre altres coses, precisament a aquest tancament d’espais. Per la seva banda, Ciutat Vella, amb només l’11% dels negocis tancats, és la reina de la ciutat quant a negocis, seguida per Gràcia, l’Eixample i Sarrià-Sant Gervasi (en comparació del nombre total pels locals tancats). Sant Martí presenta una situació curiosa, ja que és un dels districtes amb el percentatge més alt de botigues tancades, però al mateix temps se’l considera un dels 5 districtes que més comerços té oberts, gràcies, és clar, a què és dels que més nombre total de negocis disposa.

DistricteNombre total de comerçosLocals tancatsPercentatge de locals tancats del total
Sants-Montjuïc4.5971.11324,2%
Les Corts2.70849818,4%
Sarrià-Sant Gervasi5.76182314,3%
Gràcia5.31961911,6%
Eixample13.1131.86314,2%
Ciutat Vella6.55272211%
Sant Martí6.8031.27518,7%
Horta-Guinardó4.1211.48236%
Nou Barris4.0001.06626,6%
Sant Andreu3.8451.13229,5%

Si comparem la Renda Familiar Disponible per càpita del 2014 amb els negocis que hi ha en cada districte, veurem que hi ha certa relació entre els que tenen les rendes més baixes amb les zones de menys comerços. Nou Barris, per exemple, és el districte amb les rendes més baixes, i és el segon amb el percentatge més elevat de locals tancats. Sant Andreu i Horta també es troben entre les rendes més baixes.

Sarrià-Sant Gervasi, el districte amb les rendes per càpita més alta, és un dels que té més comerços, seguit de Les Corts i l’Eixample.

Renda Familiar Disponible per càpita 2014.

Renda Familiar Disponible per càpita 2014.

Encara que l’ordre no sigui exactament el mateix, hi ha una relació directe entre les rendes i el coeficient d’activitat comercial, mesurat en la relació de si els locals estan ocupats o buits, dins de cada territori de la capital catalana.

Núria Vilellas Camps

Periodista des de nena, sempre preguntant absolutament per tot. Amant de l’escriptura en tots els seus àmbits. Membre fundacional de la revista digital Microcosmos i actual tresorera. Redactora de Catdiàleg i col·laboradora en mitjans radiofònics. “L’ètica ha d’acompanyar sempre el periodisme, com el brunzit al borinot”, Gabriel García Márquez.

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ús de cookies

Aquest lloc web utilitza cookies perquè vostè tingui la millor experiència d'usuari. Si continua navegant està donant el seu consentiment per a l'acceptació de les esmentades cookies i l'acceptació de la nostra política de cookies, punxi l'enllaç per a major informació. ACEPTAR

Aviso de cookies